Přestavba na elektrokolo, Moderní přestavby

MODERNÍ PŘESTAVBY

Jedná se o funkční přestavby, kdy vaše kolo s minimem zásahů předělám na elektrokolo. K přestavbě jsou vhodná všechna klasická kola (horáky, treky atd). Také je možné přestavět některé druhy koloběžek (např. Kostka), tříkolky (např. Loped) atd.

O PŘESTAVBÁCH

Máte kolo, se kterým jste spokojení, a uvažujete nad elektrokolem? Přivezte mi ho (nebo pošlete) a já Vám ho přestavím. Díky výrobě vlastních baterií a spolupráci přímo s výrobcem motorů jsem schopen se při zachování výborné kvality dostat na parádně nízké ceny (od 16 000 Kč – viz níže). Oproti továrním elektrokolům srovnatelných parametrů se tak můžete dostat na cca 50 % ceny.

V ČEM PŘESTAVBA SPOČÍVÁ

Jedná se o jednoduché předělání na elektrokolo bez větších zásahů do původního kola, kdy ponechám stávající lak a co největší množství původních komponentů. Elektromotor se osazuje do předního/zadního kola nebo do středu. Dále přidám baterii a další elektroniku. Typ a umístění baterie záleží na domluvě a typu kola. Baterie se umisťuje na rám místo láhve na vodu, nebo na nosič. Samozřejmě je možné spolu s přestavbou provést další servisní práce – vše záleží na domluvě.

Přestavba na elektrokolo, Moderní přestavby
Přestavba na elektrokolo, Moderní přestavby

TECHNICKÉ INFORMACE

Vyrábím vlastní baterie z kvalitních značkových Li-ion článků. Díky tomu mám úplnou kontrolu nad komponenty a můžu vám sestavit libovolnou kapacitu baterie. Baterie umisťuji do rámových nebo nosičových boxů, případně do nylonových a kožených brašen.

LCD display, který ukazuje rychlost – aktuální, maximální, průměrnou, teplotu motoru, aktuální spotřebu el. energie atd. Nastavitelných pět stupňů asistence.

Na kola montuji motory do předního kola, zadního kola a do středu. Každý typ motoru má své uplatnění. Společně pro vás vybereme ten nejvhodnější.

Standartní jmenovitý výkon elektrokola splňující legislativu je 250 W. Na objednávku ale není problém namontovat i výrazně silnější motory pro použití mimo pozemní komunikace.

CENA

Orientační ceník přestaveb s nábojovými motory (do předního a zadního kola) dle kapacity baterie:

Přestavba na elektrokolo, Moderní přestavby

Při použití středového motoru včetně veškerého příslušenství (snímač řazení atd) je cena oproti nábojovému motoru při stejné kapacitě baterie o 7 000 Kč dražší. Veškeré ceny jsou uvedeny včetně kompletní montáže.

Hodnoty dojezdu jsou pouze orientační, záleží na množství faktorů (profil trasy, váha jezdce, stupeň asistence atd.). Není problém se individuálně domluvit i na jiných kapacitách baterie, uvedl jsem pár nejpoužívanějších pro představu.

Jedná se pouze o orientační ceny, napište mi, o jaký typ přestavby máte zájem, a já vám rád udělám nezávaznou cenovou nabídku.

Přestavba na elektrokolo, Moderní přestavby
Přestavba na elektrokolo, Moderní přestavby

LEGISLATIVA

Kola s elektrickým motorem o výkonu do 250 W a asistované rychlosti do 25 km/h jsou legislativou Evropské unie považována za běžná kola. Jako cyklista na elektrokole splňujícím tyto podmínky:

» Můžete na cyklostezky a na další cesty, kam je motorovým vozidlům vjezd zapovězen.
» Pokud jste starší 18 let, nemusíte nosit helmu.
» Nemusíte mít žádné řidičské oprávnění.
» Zkrátka si užíváte všechny výhody běžného kola.

OBJEDNÁVKY

Neprovozuji e-shop, vše dělám jako zakázkovou výrobu. Rád s Vámi vše individuálně pořeším, takže se mi nebojte napsat na e-mail info@retroelektro.eu, zavolat na tel. 777 039 320 nebo napsat zde přes kontaktní formulář.

Pokud bydlíte v okolí Zlína, úplně nejlepší bude potkat se osobně. Společně vymyslíme, jak bude kolo vypadat, a já Vám poté pošlu předběžnou cenovou kalkulaci a přibližnou dobu dodání. Po odsouhlasení na kole začnu pracovat.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Samozřejmě, že můžete jet i rychleji. Jakmile se začnete přibližovat hranici rychlosti 25 km/h, začne se výkon motoru automaticky snižovat. Při překročení této rychlosti se motor vyřadí z činnosti a přestane vám pomáhat. Potom už v tom budete jen vy a vaše nohy – a jejich rychlost omezená není :).

Jakmile vaše rychlost spadne pod 25 km/h, začne motor samozřejmě znovu pracovat.

V případě, že rychlost nebo výkon elektrokola přesahuje limity stanovené čl. 2 odst. 2.2 písm. h) Nařízení č. 168/2013, nejedná se dále o elektrokolo, ale o malý skútr, na nějž se vztahují příslušná omezení (tedy zejména povinnost provedení typových zkoušek, registrační značka, pojištění a helma).

Tato omezení ale mají výjimku. Elektrokolo, které nesplňuje tyto parametry (výkon nad 250 W a pomocná rychlost nad 25 km/h) je možné využít k pohybu mimo veřejné komunikace na nezpevněných cestách. V tom případě ale na takovém elektrokole není možné jezdit po veřejných komunikacích.

Ne, pokud si vypnete elektromotor, pojede kolo úplně stejně jako dříve. V elektromotoru je volnoběžka a motor neklade téměř žádný odpor. Jediné, čeho si můžete všimnout, je mírné zvýšení váhy kola (viz následující bod), které ale bohatě vynahradí výhoda elektromotoru.

Motor včetně baterie váží cca 5 kg, vždy ale záleží na kapacitě baterie.

U některých jiných elektrokol se tato úprava občas vyskytuje, nicméně je nelegální pro provoz na pozemních komunikacích (silnice). Moje elektrokola mají zcela v souladu se zákonem senzor, díky němuž Vám motor pomáhá, když šlapete (systém pedelec, PAS). Plynovou páčku vám můžu v případě zájmu namontovat na vaši odpovědnost.

Nesmysl! Při jízdě na elektrokole normálně šlapete a tento pohyb je dokonce zdravější, protože nezabíráte tolik do síly a méně namáháte klouby. Na elektrokole si můžete, pokud chcete, máknout jako na obyčejném kole. Rozdíl je v tom, že se dostanete dál a můžete si víc užít okolí. Hezky je to popsané např. tady.

250 W je pouze jmenovitý výkon, to znamená výkon na který je kolo stavěno na stálý provoz. Při nastavení maximálního stupně asistence (například pro vyjetí prudkého kopce) je motor krátkodobě schopný dodávat až dvojnásobný výkon (500 W). To vše splňuje legislativní požadavky. Pro představu běžný cyklista ušlape cca 350W vlastními silami. Motor vám tedy přidá minimálně jednou tolik síly navíc, než by jste ušlapali sami a to už je opravdu znát! 🙂

Ano, žádný problém. Buď vám můžu přestavět na elektro nově zakoupené kolo, nebo vám můžu přímo sestavit komplet nové elektrokolo z komponentů na kterých se domluvíme. Napiště mi nebo zavolejte a určitě se domluvíme.

Ne každý má kolo vhodné na přestavbu. To ale vůbec nevadí. Na e-shopu neziskovky Kola pro Afriku si můžete vybrat kolo z široké nabídky a já Vám ho rád přestavím na elektrokolo.

Jak to funguje:

»Mrkněte na stránky Kol pro Afriku a vyberte si kolo dle libosti.

»Ještě, než kolo koupíte, se mi ozvěte a vše spolu domluvíme.

»Kolo potom můžete objednat. Pokud do poznámky napíšete “Doručit na dílnu Retroelektro”, pošlou kolo rovnou mně a Vy s tím nebudete mít žádné starosti.