Retroelektro, Retroelektro

RETROELEKTRO

Retroelektro jsou zakázkově vyráběná elektrokola v retro stylu. K jejich výrobě využívám osvědčená stará kola (liberty, favority, skládačky apod.), která kompletně zrenovuji a vybavím elektromotorem a baterií.

PROČ ZVOLIT RETROELEKTRO

Retroelektro kombinuje výhody starých kol (bytelný rám, kvalitní komponenty, stylový design) s výhodami moderního elektromotoru (snadný provoz i údržba, ekologická udržitelnost).Díky výrobě vlastních baterií a spolupráci přímo s výrobcem motorů jsem schopen Vám za cenu sériově vyráběného elektrokola sestavit jedinečné ručně vyráběné elektrokolo na míru.

V ČEM PŘESTAVBA SPOČÍVÁ

Existuje spousta možností a variant, na kterých se můžeme domluvit. Přestavba může dle Vašich požadavků zahrnovat:
» Jednoduché předělání na elektrokolo bez větších zásahů do původního kola, kdy ponechám stávající lak a veškeré původní komponenty a „pouze“ namontuji elektromotor a přidám baterii a další elektroniku v brašnách.
» Kompletní renovaci do stavu vymazlený veterán, lepší než nový, kdy kolo kompletně zrenovuji, nechám nově nalakovat, zrepasuji příp. vyměním komponenty, namontuji elektromotor, přidám baterii a další elektroniku v kožených brašnách, opletu veškeré kabely, aby pěkně vypadaly, atd.
» Cokoliv mezi tím. 🙂

Retroelektro, Retroelektro
Retroelektro, Retroelektro

TECHNICKÉ INFORMACE

Vyrábím vlastní baterie z kvalitních značkových Li-ion článků. Díky tomu mám úplnou kontrolu nad komponenty a můžu vám sestavit libovolnou kapacitu baterie. Baterie umisťuji do kožených brašen.

Nenápadný malý LCD display, který ukazuje rychlost – aktuální, maximální, průměrnou atd. Nastavitelných pět stupňů asistence.

Na retro kola montuji motory převážně do předního kola. Díky tomu může zůstat zadní kolo například s protišlapnou brzdou, nebo vícerychlostním nábojem. Standartní jmenovitý výkon elektrokola splňující legislativu je 250 W.

KOLA VHODNÁ PRO PŘESTAVBU

Přestavím vám na elektrokolo téměř každé kolo
(vhodné jsou zejména Favority, Liberty, Esky).
Kolo mi buď můžete přivézt (poslat) vlastní, nebo si můžete vybrat pro přestavbu některé z kol, které mám na skladě. Cenový rozdíl mezi těmito variantami je většinou zcela minimální – největší část ceny tvoří motor, baterie a samotná renovace.

CENA

Vzhledem k zakázkové výrobě není možné stanovit ceník Retroelektro předem. Orientačně se cena pohybuje mezi 25 000 až 35 000 Kč. Záleží na složitosti zakázky, velikosti baterie, zvolených doplňcích atd.

Napište mi vaši představu, jak by mělo Vaše elektrokolo vypadat, a já vám rád udělám nezávaznou cenovou nabídku.

CO KDYŽ NEMÁM VLASTNÍ KOLO?

Ne každý má na půdě staré kolo po dědovi. To ale vůbec nevadí. Na e-shopu neziskovky Kola pro Afriku si můžete vybrat kolo z široké nabídky a já Vám ho rád přestavím na elektrokolo.

Jak to funguje:

»Mrkněte na stránky Kol pro Afriku a vyberte si kolo dle libosti.

»Ještě, než kolo koupíte, se mi ozvěte a vše spolu domluvíme.

»Kolo potom můžete objednat. Pokud do poznámky napíšete „Doručit na dílnu Retroelektro“, pošlou kolo rovnou mě a Vy s tím nebudete mít žádné starosti.

Retroelektro, Retroelektro
Retroelektro, Retroelektro

LEGISLATIVA

Kola s elektrickým motorem o výkonu do 250 W a asistované rychlosti do 25 km/h jsou legislativou Evropské unie považována za běžná kola. Jako cyklista na elektrokole splňujícím tyto podmínky:

» Můžete na cyklostezky a na další cesty, kam je motorovým vozidlům vjezd zapovězen.
» Pokud jste starší 18 let, nemusíte nosit helmu.
» Nemusíte mít žádné řidičské oprávnění.
» Zkrátka si užíváte všechny výhody běžného kola.

OBJEDNÁVKY

Neprovozuji e-shop, vše dělám jako zakázkovou výrobu. Rád s Vámi vše individuálně pořeším, takže se mi nebojte napsat na e-mail info@retroelektro.eu, zavolat na tel. 777 039 320 nebo napsat zde přes kontaktní formulář.

Pokud bydlíte v okolí Zlína, úplně nejlepší bude potkat se osobně. Společně vymyslíme, jak bude kolo vypadat, a já Vám poté pošlu předběžnou cenovou kalkulaci a přibližnou dobu dodání. Po odsouhlasení na kole začnu pracovat.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Samozřejmě, že můžete jet i rychleji. Jakmile se začnete přibližovat hranici rychlosti 25 km/h, začne se výkon motoru automaticky snižovat. Při překročení této rychlosti se motor vyřadí z činnosti a přestane vám pomáhat. Potom už v tom budete jen vy a vaše nohy – a jejich rychlost omezená není :).

Jakmile vaše rychlost spadne pod 25 km/h, začne motor samozřejmě znovu pracovat.

V případě, že rychlost nebo výkon elektrokola přesahuje limity stanovené čl. 2 odst. 2.2 písm. h) Nařízení č. 168/2013, nejedná se dále o elektrokolo, ale o malý skútr, na nějž se vztahují příslušná omezení (tedy zejména povinnost provedení typových zkoušek, registrační značka, pojištění a helma).

Tato omezení ale mají výjimku. Elektrokolo, které nesplňuje tyto parametry (výkon nad 250 W a pomocná rychlost nad 25 km/h) je možné využít k pohybu mimo veřejné komunikace na nezpevněných cestách. V tom případě ale na takovém elektrokole není možné jezdit po veřejných komunikacích.

Ne, pokud si vypnete elektromotor, pojede kolo úplně stejně jako dříve. V elektromotoru je volnoběžka a motor neklade téměř žádný odpor. Jediné, čeho si můžete všimnout, je mírné zvýšení váhy kola (viz následující bod), které ale bohatě vynahradí výhoda elektromotoru.

Motor včetně baterie váží cca 5 kg, vždy ale záleží na kapacitě baterie.

U některých jiných elektrokol se tato úprava občas vyskytuje, nicméně je nelegální pro provoz na pozemních komunikacích (silnice). Moje elektrokola mají zcela v souladu se zákonem senzor, díky němuž Vám motor pomáhá, když šlapete (systém pedelec, PAS). Plynovou páčku vám můžu v případě zájmu namontovat na vaši odpovědnost.

Nesmysl! Při jízdě na elektrokole normálně šlapete a tento pohyb je dokonce zdravější, protože nezabíráte tolik do síly a méně namáháte klouby. Na elektrokole si můžete, pokud chcete, máknout jako na obyčejném kole. Rozdíl je v tom, že se dostanete dál a můžete si víc užít okolí. Hezky je to popsané např. tady.

250 W je pouze jmenovitý výkon, to znamená výkon na který je kolo stavěno na stálý provoz. Při nastavení maximálního stupně asistence (například pro vyjetí prudkého kopce) je motor krátkodobě schopný dodávat až dvojnásobný výkon (500 W). To vše splňuje legislativní požadavky. Pro představu běžný cyklista ušlape cca 350W vlastními silami. Motor vám tedy přidá minimálně jednou tolik síly navíc, než by jste ušlapali sami a to už je opravdu znát! 🙂

Ne každý má na půdě staré kolo po dědovi. To ale vůbec nevadí. Na e-shopu neziskovky Kola pro Afriku si můžete vybrat kolo z široké nabídky a já Vám ho rád přestavím na elektrokolo.

Jak to funguje:

»Mrkněte na stránky Kol pro Afriku a vyberte si kolo dle libosti.

»Ještě, než kolo koupíte, se mi ozvěte a vše spolu domluvíme.

»Kolo potom můžete objednat. Pokud do poznámky napíšete “Doručit na dílnu Retroelektro”, pošlou kolo rovnou mě a Vy s tím nebudete mít žádné starosti.